بلاگ

ردیاب خودرو چیست و چگونه عمل میکند؟

ردیاب چیست؟

ردیاب، یک دستگاه کوچک الکترونیکی می باشد که در جایی مخفی شده و اگر شخص (ردیاب شخصی) یا خودرو یا بار حمل کننده آن حرکت کند تمامی مسیرهای آن را ضبط کرده و برای کاربر آن ارسال میکند. به زبان ساده تر ردیاب مکان اختفای حامل خود را به کاربر نشان میدهد.

به عنوان مثال اگر شما ردیاب را درون کیف کودک خردسال خود بگذارید، (ردیاب شخصی پرسنلی) این کودک هرجای ایران برود شما توسط یک اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار کامپیوتر، لحظه به لحظه از مکان و محل کودک خود با خبر خواهید بود.

مکانیزم عملکرد ردیاب چیست؟

ردیاب، دارای دو بخش جی پی اس و سیم‌کارت می باشد. اطلاعات مکانی حاوی طول و عرض جغرافیایی و سرعت و جهت حرکت، را جی پی اس دریافت کرده و لحظه به لحظه به سیم‌کارت درون خود می دهد، سپس این سیم‌کارت این اطلاعات را به اپلیکیشن کاربر توسط اینترنت و یا اس ام اس ارسال می کند.

سیم‌کارت ردیاب باید دارای شارژ و اینترنت فعال باشد. مصرف شارژ سیم کارت ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان می باشد.

ردیاب دارای چه مدل هایی می باشد؟

ردیاب ها به سه دسته ردیاب خودرو و موتور سیکلت / ردیاب شخصی و پرسنلی / ردیاب آهنربایی تقسیم می شوند.

ردیاب خودرو درون خودرو مخفی شده و اطلاعات مسیر حرکت ردیاب را به صاحب آن گزارش میکند. به عنوان مثال هنگام سرقت یا تحویل خودرو به راننده، صاحب خودرو به راحتی می‌تواند جای خودرو را پیدا کند.

ردیاب شخصی و ردیاب های پرسنلی، برای کنترل کودکان، حیوانات خانگی، و یا کوله و کیف حاوی پول یا مدارک، بازاریابان و افراد مسن و یا آلزایمری و یا کم توان ذهنی استفاده می‌شوند. بدین شکل که می توان لحظه به لحظه از موقعیت آنها اطلاع یافت و از گم شدن آن ها جلوگیری کرد.

ردیاب آهنربایی و یا نظامی نیز برای چسباندن و نصب در زیر خودرو استفاده می شود. به طوری که صاحب خودرو از موقعیت آن مطلع نشود و بتوان او را ردیابی کرد که کاربرد در پیدا کردن مجرمین یا بدهکاران و یا کانتینر های حمل بار و مصارف نظامی دارد.

در عصر تکنولوژی وقتی می‌توانید همه وسایل از خانه گرفته تا شرکت و… را از راه دور و از طریق موبایلتان کنترل کنید، چرا نتوانید ماشینتان را از طریق موبایل کنترل کنید؟ امروزه تکنولوژی هم در زمینه خودروها هم روز به روز در حال پیشرفت است. و هر روز تکنولوژی و قطعات جدیدی معرفی می‌شود. یکی از این قطعات ردیاب خورو است.

ردیاب خودرو قطعه سخت افزاری است که از طریق تکنولوژی GPS (سیستم مکان یابی جهانی) به کمک شما آمده تا بتوانید از وضعیت ماشین تان بیشتر مطلع باشید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم، ابهامات شما در زمینه خرید و نصب ردیاب خودرو را رفع کنیم.

جی پی اس ماشین چیست؟

ردیاب وسیله‌‌ای سخت افزاری است و همانطور که از نامش پیداست وظیفه آن ردیابی می‌باشد. ردیاب‌ها انواع گوناگونی دارند: مثل ردیاب جیبی که برای اطلاع از موقعیت افراد خانواده مثل سالمندانی که دچار بیماری آلزایمر هستند استفاده می‌شود.

ردیاب ماشین، قطعه‌‌ای است در ابعاد کوچک و عموما به رنگ مشکی، که اطلاعاتی را به راننده ارسال می‌کند، این اطلاعات شامل موقعیت جغرافیایی ماشین می‌باشد. شاید برای شما سوال باشد ردیاب چطور این اطلاعات را به دست می‌آورد و به راننده ارسال می‌کند؟

درون ردیاب یک سیم‌کارت قرار می‌دهند و آن را در داخل ماشین تعبیه می کنند. ردیاب به وسیله جی پی اس موقعیت جغرافیایی دقیق خودرو را متوجه می‌شود و آن را به وسیله سیم‌کارت به مالک ماشین ارسال می‌کند.

از ردیاب ماشین می‌توانید در دو حالت پیامکی (آفلاین) و اینترنتی (آنلاین) استفاده کنید. در حالت اینترنتی شما می توانید از قابلیت‌های بیشتری استفاده کنید مثلا در حالت پیامکی که از طریق سیم‌کارت انجام می‌شود نمی‌توانید گزارش مسیر حرکت را مشاهده کنید.

برای استفاده از حالت پیامکی یا آفلاین صاحب خودرو باید بسته به نوع ردیاب با آن تماس تلفنی برقرار کند تا اطلاعات به او ارسال شود. اما در حالت اینترنتی یا آنلاین فقط کافی است اینترنت موبایل خود را روشن کنید تا اطلاعت ردیاب به صورت خودکار برای شما ارسال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *